Mikroventilace a její nevýhody
V oblasti nabídky dodavatelů plastových oken je již jako standard dodávána tzv. mikroventilace. V závislosti na typu kování je toto řešeno zvláštním protikusem v rámu nebo pomocí další polohy kliky. Avšak tento druh větrání má poměrně mnoho nevýhod a není vhodné jej používat jako běžný způsob větrání. Obzvlášť v chladných měsících je přímo kontraproduktivní.
Existují dva nejvíce používané způsoby větrání v domech
Nárazové větrání neboli větrání průvanem
Jednoduché a energeticky nejvhodnější větrání pomocí otevření okna či oken v místnosti. Vydýchaný vzduch či vzduch s vyšším procentem vlhkosti je v krátké chvíli díky průvanu vyměněn za čerstvý. Díky tomu nedojde k prochlazení zdí či nábytku a vzduch v místnosti je tak po krátké chvíli zpět na původní teplotě. Pro mnoho lidí není tento typ větrání příjemný, neboť v zimních měsících pocítí na krátkou chvíli teplotní diskomfort.
Kontinuální větrání
Energeticky náročnější ale uživatelsky příjemnější typ větrání, kdy je větráno pomocí pootevřeného okna. Okno může být pootevřeno více, většinou do výklopné polohy pokud je taková funkce kování na okně osazena. Případně pomocí mikroventilace. Tímto způsobem lze větrat zejména v letních měsících, kdy napomáhá k odvodu vlhkosti z místnosti.
V zimních měsících se lidé rádi, z důvodu teplotního komfortu, uchylují k větrání pomocí mikroventilace neboli infiltrační spárou. Avšak toto řešení je zcela NEVHODNÉ. A to hned z několika důvodů:
-v případě silného větru je pocitově nepříjemný neustále proudící chladný vzduch
-hrozí namrzání kování i těsnění a jeho následné poškození
-vytváří se kondenzát ve spáře mezi rámem a křídlem okna a při nízkých teplotách se v tomto místě tvoří námraza, která dále ochlazuje vnitřní povrch oken a může až bránit uzavření okna
-dochází k výrazným tepelným ztrátám, ochlazováním celého prostoru, aniž by zároveň docházelo k dostatečnému odvětrávání CO2
-okna zvukově netěsní
V zimních měsících se nedoporučuje ani používání výklopné polohy, která nepřináší žádný podstatný větrací efekt a navíc zvyšuje náklady na vytápění.
Okna proto mějte v zimě řádně uzavřená a dodržujte pouze správné větrání jejich plným potevřením: kolem 5 minut 2 krát až 3 krát denně.