ENERGETICKY ÚSPORNÁ OKNA

Illmod Trio+ - utěsnění spáry

Illmod Trio+ - utěsnění spáry

Technicky správné utěsnění připojovací spáry při montáži oken dnes řeší norma ČSN 74 60 77 Okna a vnější dveře – Požadavky na zabudování. Podle tohoto předpisu je nutné utěsňovat prostor mezi okenním rámem a ostěním tzv. ve třech rovinách (tepelná izolace, vnější a vnitřní uzávěr). Mnohdy se to bohužel neděje, což má za následek degradaci zabudování výplně otvorů, chcete-li plastových oken a dveří. Nicméně pokud chceme to nejkritičtější místo u oken – tedy spáru - řešit důkladně, musíme tomu věnovat více péče. Naštěstí jsou těsnicí systémy, které celý proces velmi zjednodušují.  

Přestože se povědomí o tomto problémů u zákazníků v poslední době rozšiřuje i díky osvětě některých firem dodávající plastová okna, realizace utěsnění připojovací spáry (dále jen UPS) stále není standardem. Klasickým řešením UPS je použití montážní pěny jako tepelného izolantu a exteriérové těsnící fólie proti vniku deště, ale umožňující odvod vlhkosti ze spáry a vnitřní fólie, která zabraňuje vniku vodních par (vzdušné vlhkosti) z interiéru. Zkráceně parotěsné a paropropustné fólie. To je řešení naprosto správné, avšak může být zbytečně zdlouhavé a životnost montážní pěny nekoresponduje s délkou zabudování plastových oken a dveří.

Novinkou v řešení UPS je utěsnění pomocí komprimační pásky Illmod Trio+ od společnosti Illbruck.

Komprimační pásky stále vyvolávají různé protichůdné názory. Především v komunitách realizačních firem jsou pásky často podceňovaným či nedoceněným nástrojem. Slýcháváme hlasy, že páska okno k ostění „nepřilepí“, zatímco polyuretanová pěna ano, že páska velmi rychle expanduje a není tedy čas okno do otvoru vsunout, že pásky odpadávají, netěsní a nedrží. Názory jsou různé a většina těch negativních vychází z nepochopení celého produktu nebo ze špatných zkušeností s lacinými materiály, které vypadají jako komprimační pásky, ale funkčně do nich mají hodně daleko.

V případě komprimační pásky Illmod Trio+ se jedná o kompletní třístupňový těsnicí systém. V jediném produktu tak najdeme všechny tři roviny těsnění: na exteriérové straně těsní páska proti dešti, vnitřní strana slouží jako tepelná izolace a na interiéru funguje páska jako těsnění proti vodním parám.

Unikátní funkčnost pásky je dána speciální chemickou impregnací syntetickou pryskyřicí a na vnitřní straně vodotěsnou vrstvou. Zvýšenou schopnost těsnosti na interiéru umožňuje další integrovaná páska. Součtem jde tedy o komplexní systém, díky kterému páska správně expanduje, bezchybně těsní a skvěle odolává UV záření (oproti montážní pěně, která tuto vlastnost nemá a degraduje i po krátkém působení slunečního záření). Další velkou výhodou je časově neomezená schopnost přizpůsobovat se teplotním dilatacím oken. Tento systém je pak v parapetní části pro zajištění maximální vodotěsnosti kombinován s PU pěnou a těsnícími fóliemi.

Výhodou aplikace komprimační pásky Illmod Trio+ je její rychlá a snadná instalace. Při aplikování jde o velmi čistou práci. Nic se nemusí vytvrzovat, nic se nemusí ořezávat. Důležitá je samozřejmě teplota vzduchu zajišťující expanzi. Při teplotě okolo 20 stupňů Celsia nabývá Illmod Trio+ do plné šíře zhruba půl hodiny. Takže je zde dostatečný prostor pro usazení okna v otvoru. Nezanedbatelnou výhodou je její aplikace bez teplotního omezení. Tedy i v mrazech, kdy nelez použít montážní pěnu, je možné komprimační pásku aplikovat. Je vhodná pro pasivní a nízkoenergetickou stavbu, ale i pro běžnou stavbu.

Tento systém společnost PVC OKNA s.r.o. nabízí výhradně do novostaveb případně do rekonstrukcí, kde však po demontáži musí dojít k zednickému vyspravení ostění a až po vytvrdnutí ostění je možná aplikace systému. Jedinou nevýhodou utěsnění pomocí kompripásky Illmod Trio+ je její vyšší cena. Za to však dostáváte výrazně delší životnost utěsnění spáry. Naše společnost je vlastníkem profesní certifikace pro montáž systému Illbruck i3 a nabízíme Vám možnost získat 10letou záruku na funkčnost okenního těsnícího systému Illbruck i3. Pro bližší informace kontaktujte kteroukoliv naši pobočku, kde Vám rádi sdělíme podrobnosti.

Kde nás najdete

Frenštát pod Radhoštěm

Frenštát pod Radhoštěm

location11 Školská čtvrť 354
phone11 603 460 310
letter11 frenstat@pvcokna.cz
Nový Jičín

Nový Jičín

location12 Revoluční 1525/6
phone12 734 578 124
letter12 nj@pvcokna.cz
Olomouc

Olomouc

location13 Wellnerova 1215/1
phone13 734 578 126
letter13 olomouc@pvcokna.cz
Ostrava

Ostrava

location14 Roháčova 3339/5
phone14 734 578 125
letter14 ostrava@pvcokna.cz
Valašské Meziříčí

Valašské Meziříčí

location1 Zašovská 750
phone1 771 269 311
letter1 valmez@pvcokna.cz

Provozní doba všech poboček

pondělí, středa, pátek      8.00 - 12.00, 12.30 - 16.00             úterý, čtvrtek     8.00 - 12.00, 12.30 - 17.00

více kontaktů

Naše reference

Plastová okna

Plastová okna

Široká nabídka plastových oken a dveří. Naším dlouhodobým cílem je vyhovět každému přání zákazníka v oblasti. Nabízíme tedy plastová okna, plastové dveře včetně veškerého příslušenství. Pro spokojenost našich klientů jsme v roce 2009 významným způsobem rozšířili škálu nabízených výrobků, které vyhoví jak běžným požadavkům na prostup tepla, tak i těm nejnáročnějším požadavkům kladeným na nízkoenergetické a pasivní domy.

Naše nabídka plastových oken standardně zahrnuje: