ENERGETICKY ÚSPORNÁ OKNA

Rosení není vada okna

Rosení oken je téma, které v posledních letech spolehlivě plní řadu diskusních platforem. Opakuje se řada otázek, stejně jako některé nepřesné informace. Jak to tedy s rosením oken je? Bez diskuse je první fakt, že je rosení problém, který je nutné řešit.

Rozhodně se vyplatí dbát o správnou vlhkost vzduchu v interiérech. Nezapomeňte, že během života člověk stráví přibližně 90 % svého času uvnitř budov, a proto velmi záleží na kvalitě vzduchu, který v nich dýchá. Co všechno tedy rosení oken ovlivňuje a jak mu můžeme zabránit?

Důležité je hned zpočátku upozornit, že rosení skel a rámů není způsobenou žádnou vadou okna. Naopak k němu přispívá, když okna dokonale těsní. Jedině rosení okna v meziskelním prostoru znamená skutečnou závadu, kterou musíme reklamovat.

Okna se rosí ve chvíli, kdy se v ovzduší plně nasyceném vodními parami sníží teplota. Čím vyšší je totiž teplota vzduchu, tím více vlhkosti se v něm udrží. Tuto kondenzaci vodních par můžeme minimalizovat, pokud budeme přiměřeně k interiérové teplotě větrat tak, aby vlhkost nedosáhla kritické hodnoty, protože vpuštěním chladného venkovního vzduchu do interiéru vždy vlhkost vzduchu snížíme.

Co by nás na okně mělo zajímat

Sražená voda na okně působí neesteticky, a když stéká, ničí rámy dřevěných oken, zeď pod oknem i podlahu. Plastová okna jsou sice odolnější a voda jim nevadí, ale ostatním povrchům v místnosti voda nesvědčí, a co je důležitější, v sázce je naše zdraví. Vysoká vlhkost vzduchu totiž není v souladu s hygienickými normami a v krajním případě může vést k hnilobným procesům a růstu plísní. Společnost PVC OKNA s.r.o., výrobce kvalitních plastových oken (s pobočkou v Ostravě) a dveří nabízí široké portfolio profilových řad od 70mm stavební hloubky až po 88mm stavební hloubky. Ať si vyberete okno s vyšší stavební hloubkou, vždy se vám, pokud nebudete dodržovat pravidelné větrání, budou okna v menší či větší míře rosit.

Co rosení oken ovlivňuje?

K rosení můžou přispívat i další doplňky okna – například vnitřní žaluzie omezují proudění vzduchu po skle okna, a tak je za chladných dní raději vytáhneme. Příliš přesahující parapety zase zabraňují stoupání ohřátého vzduchu, a stejně tak závěsy zakrývající topení brání cirkulaci vzduchu v místnosti. Máme-li v místnosti podlahové topení, snažíme se pod okna neumisťovat žádné překážky, které by bránily sálání tepla směrem k oknům.

Nesmíme zapomínat větrat

Ideální je, když pravidelně (vícekrát za den) a všechny místnosti důkladně vyvětráme plným otevřením okna na dobu maximálně 3-5 minut. Na krátké a intenzivní větrání dbáme hlavně v zimním období, aby byly tepelné ztráty co nejmenší. Větrání má význam i pro výměnu vydýchaného vzduchu s vysokým obsahem oxidu uhličitého za čerstvý vzduch zásobený kyslíkem.

Chcete se dozvědět ještě o více o tom, jak zabránit rosení nejen plastových oken? Kontaktujte naše obchodníky na pobočce v Ostravě.


 

Kde nás najdete

Frenštát pod Radhoštěm

Frenštát pod Radhoštěm

location11 Školská čtvrť 354
phone11 603 460 310
letter11 frenstat@pvcokna.cz
Nový Jičín

Nový Jičín

location12 Revoluční 1525/6
phone12 734 578 124
letter12 nj@pvcokna.cz
Olomouc

Olomouc

location13 Wellnerova 1215/1
phone13 734 578 126
letter13 olomouc@pvcokna.cz
Ostrava

Ostrava

location14 Roháčova 3339/5
phone14 734 578 125
letter14 ostrava@pvcokna.cz
Valašské Meziříčí

Valašské Meziříčí

location1 Zašovská 750
phone1 771 269 311
letter1 valmez@pvcokna.cz

Provozní doba všech poboček

pondělí, středa, pátek      8.00 - 12.00, 12.30 - 16.00             úterý, čtvrtek     8.00 - 12.00, 12.30 - 17.00

více kontaktů

Naše reference

Plastová okna

Plastová okna

Široká nabídka plastových oken a dveří. Naším dlouhodobým cílem je vyhovět každému přání zákazníka v oblasti. Nabízíme tedy plastová okna, plastové dveře včetně veškerého příslušenství. Pro spokojenost našich klientů jsme v roce 2009 významným způsobem rozšířili škálu nabízených výrobků, které vyhoví jak běžným požadavkům na prostup tepla, tak i těm nejnáročnějším požadavkům kladeným na nízkoenergetické a pasivní domy.

Naše nabídka plastových oken standardně zahrnuje: